Jak poradzić sobie ze stresem?

Stres to pewna reakcja organizmu, która pojawia się w odpowiedzi na wydarzenia, które sprawiają, że przestajemy znajdować się w stanie równowagi. Może nas mobilizować, a także przerastać, co niestety dzieje się coraz częściej. Przez obciążenie coraz gorzej radzimy sobie z tym, co mamy do zrobienia, a także z samym sobą. Wydarzenia, które nas stresują określamy jako stresory. Każdego stresuje coś innego, jednak można wyodrębnić grupy wydarzeń czy zjawisk, które wpływają na samopoczucie wszystkich. Należą do nich między innymi: hałas, choroby, katastrofy naturalne, utrata ukochanej osoby, problemy rodzinne, przestępczość czy brak zatrudnienia.

Najprostsze sposoby

Z racji, że stres jest zjawiskiem dotyczącym każdego człowieka warto nauczyć sobie z nim radzić. By to zrobić warto zastosować się do kilku poniższych wskazówek. Oto one:

c033ea5425243771092a819ee3d9de1525ed058f

  1. Traktuj trudności jak wyzwania – wiele osób nie ma siły podejść do rozwiązania określonego problemu, gdyż z góry zakłada, że jest on zbyt duży; nie widzą, że określona sytuacja stwarza możliwość do tego, by pogłębić swoją wiedzą, rozwinąć nowe umiejętności, znaleźć w sobie dodatkowe pokłady energii, a także pobudzić kreatywność; warto zmienić swoje nastawienie do trudności, gdyż dzięki temu sytuacje stresujące mogą stać się dla nas bardzo rozwijające.
  2. Uwierz w siebie – nie jest to zadanie łatwe, zwłaszcza wtedy, kiedy od dziecka słyszeliśmy negatywne komunikaty na swój temat; myślenia o sobie na początku naszego życia uczymy się od osób nam bliskich; nie oznacza to jednak, że w późniejszym okresie nie mamy wpływu na naszą samoocenę; możemy, a nawet powinniśmy, zrobić wszystko, by móc z dumą patrzeć w lustro; pozytywne doświadczenia wzmacniają naszą wiarę w siebie, dlatego warto podejmować się nowych aktywności.
  3. Poznaj i szanuj siebie oraz swoje uczucia – łatwo powiedzieć, trudniej zrobić; wiele osób ma dzisiaj poważny problem z tym, by właściwie rozpoznawać swoje emocje i stany wewnętrzne; polepszenie kontaktu z samym sobą, które może zajść dzięki słuchaniu siebie, swojego ciała i umysłu, pozwala nam rozwinąć zupełnie inną relację z samym sobą, opartą na zrozumieniu i zaufaniu, które pozwalają ze spokojem podejść do sytuacji, w których przychodzi nam się znaleźć.
  4. Naucz się odprężać – bycie stale w gotowości potrafi niesamowicie zmęczyć; warto zatem zadbać o to, by znaleźć czas na chwilę relaksu, która wprowadzi do naszego życia spokój i harmonię.