Nałogi

Jak leczyć uzależnienia?

Trzeba przyznać, że rzucanie palenia nie jest dziś szczególnie prostą sprawą. Wiele osób na pewno zdaje sobie sprawę z tego, że wpadając raz w łapy uzależnienia ciężko się jest potem wyrwać samemu z takiego problemu. To właśnie dlatego papierosy są taką niebezpieczną i szkodliwą używką którą za wszelką cenę powinniśmy unikać. Niestety, zamiast rzucić papierosy to my palimy je coraz częściej. Co w takim razie zrobić aby osoba uzależniona była w stanie walczyć ze swoją słabością. Walka z nałogiem może być naprawdę żmudna i kosztować nas wiele sił. W nowoczesnym świecie walczy się jednak zupełnie, inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Dla silnie uzależnionych bardzo często stosuje się tak zwaną Nikotynową terapię zastępczą. Leczenie samą nikotyną ma pomóc wytłumić tak zwany głód nikotynowy, który powstaje w momencie, gdy bardzo długo nie palimy papierosów.

nałogiJest to, więc środek doraźny po to abyśmy ponownie nie sięgnęli po papierosy. W tego typu działaniach przyjmuje się gumy nikotynowe zawierające samą nikotynę bez innych niebezpiecznych substancji szkodliwych czy rakotwórczych, które mimo wszystko znajdują się w papierosie. Nie zawsze jednak musi mieć to postać gumy równie dobrze mogą to być specjalnie przyklejane plastry dzięki czemu do organizmu zostaje dostarczona wspomniana nikotyna co sprawia jednocześnie, że palacz nawet ten nałogowy czuje się zaspokojony. Nie ma, wtedy tej potrzeby sięgnięcia po papierosa i może właśnie dlatego taka terapia jest w stanie odnieść skutek. Jak poznać czy osoba jest uzależniona. Nie potrzebujemy różnych testów wystarczy tylko zaobserwować czynności jakie wykonujemy w trakcie, gdy wstaniemy. Jeśli sięgamy od razu po papierosa to znak, że coś jest nie tak i, że mamy do czynienia z uzależnieniem, które może odbić się na zdrowiu, a nawet życiu palacza.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to z czasem osoba uzależniona będzie mogła powoli zmniejszyć dawkę spożywanej nikotyny aż w końcu nadejdzie dzień, gdy dawki te będą na tyle małe, że nałogowy palacz nie będzie odczuwał już żadnego uzależnienia. Jest to długotrwała metoda na rzucenie palenia, ale mimo wszystko warto podkreślić jej skuteczność. Uzależnienia odbija się nie tylko na samej osobie palącej, ale także na jego rodzinie, czy też otoczeniu, które zmaga się, wtedy z tak zwanym biernym paleniem co niekiedy przynosi bardzo katastrofalnie skutki dla poszczególnych osób, które znajdują się bezpośrednio w towarzystwie takiego palacza. Dlatego pamiętajmy, że większość tych rozwiązań to skuteczne środki w walce z tym trudnym nałogiem.