Czy warto czytać książki?

W obecnych czasach czytanie należy do coraz rzadszych zjawisk. Kiedy ostatnio sięgnęliście po jakąś książkę? Jeszcze do niedawna dla niektórych książka była naszym przyjacielem, który obecnie zostaje wypierany przez media takie, jak telewizja, komputery, telefony. Wśród młodszych dzieci jeszcze możemy zaobserwować to, że chcą, by rodzice im czytali bajki, jednak wśród młodzieży zanika już sztuka czytania książek. Dlaczego tak się dzieje? Co tracimy przez to, że przestajemy czytać?

Naukowo udowodnione

Badania potwierdziły, że w czasie czytania uaktywniają się obszary naszego mózgu, które są odpowiedzialne za pamięć, przetwarzanie bodźców wizualnych, zatem nasz umysł się rozwija dzięki czytaniu. Ponadto, łatwiej nam się uczyć i wzbogacać słownictwo, nie mamy problemów z ortografią, a także umiemy dyskutować i elokwentnie konstruować nasze wypowiedzi. Wzbogacamy także naszą wiedzę na każdy dowolnie wybrany przez nas temat.

585

Poza tym, czytanie rozwija wyobraźnię. Dzięki książkom, jesteśmy w stanie przenieść się do innej rzeczywistości, gdzie przeżywamy przygody razem z bohaterami. Poznajemy nowe miejsca, zmienia się nasze postrzeganie świata, doświadczamy coraz to nowych sytuacji, przez co wiemy jakie decyzje powinniśmy podjąć, jesteśmy inteligentniejsi. Dzięki czytaniu poszerzamy własne horyzonty, a nasze życie jest ciekawsze.

Można także zaobserwować, że ludzie, którzy czytają, nie mają problemów z koncentracją, co sprzyja osiąganiu lepszych wyników np. w nauce. Ale także książki wpływają na naszą samoocenę, dobre samopoczucie i odnoszone sukcesy.

Jest to idealny wręcz sposób na zabicie nudy. Książkę możemy zabrać ze sobą wszędzie, dzięki czemu spędzimy miło czas nawet w kolejce u lekarza.

Nie zapominajmy o książkach! To właśnie one pozwalają nam przeżyć niezapomniane przygody, eksplorować nieznane światy i przeżywać niespotykane sytuacje z papierowymi przyjaciółmi. Wszystko za sprawą naszej wyobraźni. Dzięki jednej książce jesteśmy w stanie przeżyć tyle różnych sytuacji, co niektórzy przeżywają w ciągu życia. A pamiętajmy, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Często jest tak, że kończąc jeden tytuł, już sięgamy po następną pozycję. Zwłaszcza, gdy czytamy jakaś serię, gdyż po prostu nie możemy się doczekać, co jeszcze przydarzy się naszym ulubionym bohaterom. Spędzając czas w ten sposób nuda nam z pewnością nie grozi. Jeśli zatem nie masz co ze sobą zrobić, nie sięgaj po komputer, telefon, czy pilota od telewizora. Weź do ręki książkę i zacznij czytać.