Czy „smart” znaczy „dobry”?

W dzisiejszych czasach wszystko wydaje się być inteligentne. Każdy sprzęt, który albo posiadamy, albo widzimy na sklepowych półkach, coraz częściej wyróżnia się tym, że posiada tzw. funkcję smart. Czy to dobrze? Jakby nie patrzeć, na papierze idea inteligentnego systemu brzmi idealnie – nie potrzeba naszego wkładu, aby urządzenie samo dostosowało swoje ustawienia do konkretnej sytuacji. Mamy więc pralki, które same regulują temperaturę i odwirowywanie oraz samochody, które parkują za nas. Nowoczesna technologia w dalszym ciągu prze do przodu, czyniąc nasze życia prostszymi i wygodniejszymi. Nie oznacza to jednak, że jest to idea bez jakichkolwiek wad, ponieważ inteligentne systemy w dalszym ciągu są jeszcze wynalazkiem dość świeżym i rozwijającym się.

Inteligentne czy na poziomie niemowlęcia?

Problem z technologią smart jest taki, że sprzęty te potrafią przysporzyć nam więcej problemów, niż ich tradycyjne odpowiedniki. Dlatego też w dalszym ciągu nie brakuje osób, które skupiają się tylko na klasycznych urządzeniach. Przyzwyczajenie i upór? Niekoniecznie. Często nowa pralka potrafi uprzykrzyć nam życie już samą skomplikowaną konfiguracją, w porównaniu z właśnie wymienionym, starym modelem, który wystarczyło po prostu uruchomić. Często technologie te, chociaż reklamowane jako inteligentne, w dalszym ciągu są wciąż opracowywane i wymagające pewnych dokończeń. A wszystko to dzięki współczesnemu podejściu, na bazie którego wszystko, co już minimalnie nadaje się do użytku, musi trafić na półki sklepowe. Z tego też powodu zatarła się linia między produktem debiutanckim, a prototypem.

smartes-heizen

Widać to chociażby na przykładzie telewizorów z funkcją Smart TV, która, choć obiecująca, w obecnym stanie nie należy do szczególnie wygodnych. I chociaż inteligentne szczoteczki do zębów czy odkurzacze radzą sobie obecnie naprawdę nieźle, tak w dalszym ciągu nie brak jest urządzeń z funkcją smart, które zwyczajnie powinny zostać jeszcze nieco opracowane w laboratoriach, zamiast trafiać od razu na półki sklepowe.

Czy oznacza to, że smart jest złe?

Nie, po prostu nie każde z urządzeń tego typu nie spełnia jeszcze swojej funkcji w stopniu, który mógłby uchodzić za zadowalający. Jeśli damy im jednak trochę czasu, z pewnością sprzęty te będą nam służyć zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Niestety na ten moment, nie wszystkie tego typu urządzenia są warte świeczki.