Problemy w jamie ustnej – afty

Pewnie część z nas bardzo dobrze zna ten problem, niektórym może się to już przydarzyło, a innym jedynie obiło o uszy – jednak to dość częsty przypadek jeżeli chodzi o nieprzyjemne choroby w naszej jamie ustnej – najczęściej dopada nas, kiedy jesteśmy osłabieni, kiedy nasz system nie działa jak trzeba, kiedy brak nam pewnych witamin i minerałów, a czasami wystarczy zbyt mocje machnięcie szczoteczką… Nieprawidłowo wykorzystywane szczoteczki potrafią narobić sporo problemów. Afty to owrzodzenia w środku naszej jamy ustnej. Afty to wrzód lub wrzody uformowane po wewnętrznej stronie wylotu. Dokładna przyczyna ich powstawania nie jest znana.

Podrażnienia jamy ustnej

Te zmiany mogą być spowodowane podrażnieniem tej części i mogą mieć także związek ze stresem. Wiele czynników podrażnia ściany jamy ustne, co prowadzi do powstawania owrzodzeń. Często przyczyna są tu: alkohol, gumy do żucia lub słodycze, jedzenie bardzo gorącego jedzenia, nadwrażliwość na któryś ze składników pożywienia czy nawet pasty do zębów, płynu do płukania ust lub elementu szczoteczki elektrycznej. Czasami sami sobie szkodzimy i zbyt mocno i gwałtownie szczotkujemy nasze zęby – i tak dochodzi do małych urazów, które mogą zmienić się w aftę.

Witaminy dla zębów

aftaBrak pewnych składników diety takich jak żelazo, witaminy B12 i kwas foliowy zwiększa ryzyko pojawienia się afty. Afty nie są za bardzo przyjemne, często są to bolące miejsca, ale na całe szczęście nie przekształcą się w nic gorszego, zazwyczaj ustępują po czasie od dziesięciu dni do dwóch tygodni, a jeżeli użyjemy środków wspomagających ich gojenie, które są dostępne w aptekach, to możemy ulżyć sobie nawet nieco szybciej.

Dużo dobrego może nam dać też odpowiednia szczoteczka do zębów. Najlepiej poradźmy się lekarza stomatologa albo farmaceuty. Afty ustępują i bez leczenia, ale jak wspomniałem, są dostępne środki przeciwbólowe bez recepty i leki na receptę, które złagodzą ból i przebieg choroby i zmniejszą poczucie dyskomfortu. Istnieją leki przeciwbólowe stomatologiczne, którymi możemy smarować afty.

Dentysta zaleca zmianę diety

Warto też w czasie choroby nieco zmienić swoją dietę i jeść głownie pożywienie płynne lub w konsystencji puree – w ten sposób zmniejszymy podrażnienia. W ciężkich przypadkach warto sięgnąć po leki na receptę – są to kortykosteroidy w maści, a także antybiotyki. Warto sprawdzić różne produkty na denthelp.pl i wybrać model dopasowany do jamy ustnej.

Jeżeli afta jest bardzo rozległa i tym samym bardzo bolesna, to naprawdę nie ma co się męczyć i czekać aż samo przejdzie – wybierzmy się czym prędzej do naszego dentysty po rade i receptę, bo tu juz same odwiedziny w aptece i sięganie po leki bez recepty mogą nie pomóc. A przecież lekarz stomatolog będzie znał najlepszy sposób jak nam ulżyć w bólu.