Jak walczyć z przemocą w rodzinie?

Jeszcze jakiś czas temu przemoc w rodzinie nie budziła wielkich kontrowersji, wręcz było to czymś normalnym. Wbrew pozorom dzisiaj do takich ataków dochodzi nie tylko w rodzinach patologicznych, ale także w takich uważanych za bogate czy szanowane. Obecnie mamy do czynienia jednak z wieloma różnymi sposobami, jakie prawo przewiduje, by uwolnić się z takiej trudnej sytuacji i jednak zacząć normalne życie, bez strachu, pobić czy udręczenia psychicznego. Warto więc skorzystać z porad, jakie zapewniają w tym zakresie adwokaci, by jednak zadbać o swoje zdrowie i życie, ponieważ nawet z najtrudniejszej sytuacji można dzisiaj znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

Zgłoś się do adwokata!

przemocPrzede wszystkim dzisiaj prawnik czy adwokat to podstawa. Ofiara przemocy musi jednak samodzielnie dojść do wniosku, że takiej pomocy potrzebuje i chcieć wyjść z tak trudnej sytuacji w swoim domu. W przypadku ofiar przemocy mamy do czynienia z bezpłatnymi poradami prawnymi, z jakich można skorzystać chociażby w ośrodkach pomocy społecznej. Warto więc mieć to wszystko pod uwagę w takim momencie. Warto także zgłaszać sytuacje tego rodzaju na policję. Wtedy powstają notatki służbowe, a osoba dopuszczająca się przemocy ma od razu zakładaną niebieską kartę i objęta jest dozorem policyjnym. W ten sposób ofiara może małymi krokami wyjść ze swojej trudnej i skomplikowanej sytuacji. Jednocześnie obecnie ofiara nie musi sama zgłaszać sprawy do sądu, jeśli doszło chociażby do pobicia. Wszystkie takie czynności wykonuje policja, więc rzeczywiście jest to mniej niezręczna sytuacja, niż samemu trzeba było występować przeciwko swojej rodzinie czy najbliższym osobom.

Nawet jesteśmy w tak trudnej sytuacji, to warto udać się do takich specjalistów jak prawnik czy adwokat. W ten sposób można rzeczywiście zdecydować się na takie rozwiązania, jakie pozwolą nam przerwać łańcuch przemocy i wreszcie stanąć na nogi. Niestety często ofiary usprawiedliwiają swoich oprawców. Dlatego przydatni w takiej sytuacji będą nie tylko adwokaci, ale także dobry psycholog, dzięki któremu będzie można dojść do siebie.